SAMSUN MAKİNA SANAYİ A.Ş
Bir damla için…

HAKKIMIZDA

Samsun Makina Sanayi A.Ş (SMS) sulama, içme suyu, atık su ve altyapı ekipmanlarının projelendirilmesi, üretilmesi, montajı ve devreye alınması konusunda vermekte olduğu hizmetleri ile Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından birisidir.

1967 yılında santrifüj pompalar ile başlayan imalat programımız bugün kelebek vanalar, metal ve elastomer yataklı sürgülü vanalar, tilting, çalpara, yatık ve nozzle tip çek vanalar, iğne vanalar, hava tahliye vanaları, demontaj parçaları, yangın hidrantları, düktil demir boru ve bağlantı parçaları (fittings) ile çok geniş bir program dahilinde sürmektedir. 2002 yılı sonu itibariyle Samsun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen düktil demir boru fabrikamız, bu konuda Türkiye'nin ilk fabrikası olma özelliği taşımaktadır. 2016 yılında Adana Hacı Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen ikinci düktil demir boru fabrikamız ile üstün kalitede hizmetler sunmaya devam etmekteyiz.

Akredite kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış ISO 9001 kalite yönetim sistemimiz ile ham malzeme girişinden ürün çıkışına kadar tüm aşamalarda kalite kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Üretilen ürünlerin %100'ü hidrostatik testlere tabi tutulmaktadır. SMS 10.000 kW'a kadar pompaların test edilebildiği pompa test standı ile Türkiye'nin en büyük test standına sahiptir.

SMS, müşterilerinin farklı korozif ortamlardaki ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı çözümler üretmektedir. Yaş ve toz boya hatlarında farklı kaplama taleplerine uygun olarak müşterilerin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Standartta yapılan bitüm ve epoksi kaplamaların yanı sıra beton, poliüretan ve HDPE kaplama hatları ile her gün ilerleyen malzeme ve teknolojilerine uygun çözümler geliştirmektedir.

SMS, sürdürülebilir çevre hedefleri doğrultusunda yaptığı HES, rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları ile üretiminde kullandığı elektrik enerjisini de yeşil enerji kaynaklarından sağlamaktadır.  

SMS olarak, insanlık için en hayati kaynak olan SU iletimi ile ilgili ürünleri üreterek insanlığa hizmet yaptığımıza inanıyor, tecrübemiz, sürekli iyileştirme ve yeniliklerle desteklediğimiz geniş üretim programımız ve dünyanın her yerine yapmış olduğumuz ihracatımız ile bir dünya markası olarak sizlere en kaliteli hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.

 

FABRİKALARIMIZ

SAMSUN FABRİKA

Samsun Makina Sanayi A.Ş., Samsun Organize Sanayi Bölgesinde kurulu 150.000 m2 açık ve 70.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasıyla ülkemizin sayılı dökümhanelerinden birisine sahiptir. SMS, üretim faaliyetlerinde sürdürülebilir bir çevre için Avrupa Birliği'nin CO2 emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirme hedefi doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedir. Dökümhanesinde, bu hedefe ulaşmak için tek çözüm aracı olan, 3-30 ton arasında değişen kapasitede indüksiyon ocaklarına sahiptir. Otomatik, yarı otomatik ve reçineli kalıplama hatlarında 0,5 kg'dan 25 ton'a kadar parçalar kalıplanarak dökülebilmekte, modern tezgahlarda 4.5 metre çapa kadar parçalar işlenebilmektedir.   

ADANA FABRİKA

Samsun Makina Sanayi A.Ş.'nin ileri teknoloji ile donatılmış ikinci Düktil Demir Boru Fabrikası 2016 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde üretime başlamıştır. 400.000 m2 açık ve 100.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasıyla ülkemizin sayılı dökümhanelerinden birisine sahiptir. 16 ton kapasiteli indüksiyon ocakları ve 80 ton kapasiteli bekletme potaları ile düktil demir dökümde Türkiye’nin en önde gelen kuruluşudur.