SAMSUN MAKİNA SANAYİ A.Ş
Bir damla için…

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Samsun Makina Sanayi A.Ş. olarak Sürdürülebilirlik kavramının gelişme modelimizin merkezinde yer almasına özen gösteriyoruz.  Üretim tesislerimizde ve yeni yatırımlarımızda enerjide arz güvenliği, rekabet ve çevre koruma prensipleri ile hareket ediyoruz.  İleri teknoloji ve yaratıcı çözümler ile yerli ve yenilenebilir kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını amaçlıyoruz.  Enerji tüketimimizin önemli bir bölümünün güneş ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan karşılanması konusunda yeni adımlar atıyoruz.

Bu çerçevede Samsun Makina Sanayi A.Ş. Adana Fabrikası sahasına öz tüketim amaçlı 12.65 MWp kurulu gücünde güneş enerji santrali kurularak Mayıs 2022 itibarıyla devreye aldık. Bu projemizin gücünü 18.25 MW'a çıkarmak için ilave yatırımımız devam etmektedir.

Yine bir Samsun Makina Sanayi A.Ş. yatırımı olarak Kayseri Yahyalı’da kurulu 80 MW gücündeki Aksu Temiz Enerji Rüzgâr Enerji Santrali, ikili anlaşmalar çerçevesinde Adana ve Samsun Fabrikalarımızın enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü güvenle karşılamaktadır. Aksu RES yılda yaklaşık 125.000 ton eşdeğeri karbon kredisi üretimi sağlamaktadır.

Bir diğer ilişkili enerji üretim tesisimiz Manyas HES’te üretilen YEK-G belgeleri de Samsun Fabrikamızda tüketilen elektrik enerjisi ile eşleştirilmektedir.

Samsun Makina Sanayi A.Ş. Kayseri ili Yahyalı ilçesinde öztüketim amaçlı 24 MWm gücünde yeni güneş enerji santralı kurmayı yatırım planlarına almış olup bu amaçla gerekli arazi edinimleri yapılmış ilgili kuruluşlardan bağlantı izinleri alınmıştır. 2023 yılı içerisinde söz konusu yatırımları tamamlamayı planlamaktadır.

ÇEVRESEL SORUMLULUK KÜLTÜRÜMÜZ çerçevesinde, üretim tesislerimizde, tedarik zincirinden başlayarak tüm üretim süreçlerinde ve ürünlerimizin ömür boyu kullanımı aşamasında, kirlenmenin önlenmesi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyi ve sürekli iyileştirme yapmayı, çevre standartlarına, yasal mevzuatlara ve idari düzenlemelere uygun faaliyetler gerçekleştirmeyi taahhüt ederiz.

Tesislerimizde kullandığımız yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, temiz hava, küresel ısınmayı bertaraf etme ve yurt dışından fosil yakıtlara olan ülkenin bağımlılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olma esaslarıyla da taahhüdümüzü yerine getirmekteyiz.